چگونه فرش اصیل ایرانی را تشخیص دهیم؟

شاید همگی ما فرشها را با مشخصات کلی آنها بشناسیم و نتوانیم چندان تفاوتی بین آنها قائل شویم ؛ یا اینکه در هنگام انتخاب به دلیل کمبود دانش و اطلاعات در این زمینه فقط به ویژگیهای ظاهری مانند اندازه مورد نظر ، رنگ دلخواه و مواردی از این دست توجه کنیم.

واقعیت این است که فرشها انواع گوناگونی دارند که هر یک با توجه به الیاف ، نقشه ها و طرحهای آن دارای ویژگیهایی هستند. یکی از مهمترین ویژگیهایی که باید در خرید فرش دقت کنیم ، اصل یا تقلبی بودن آن است. ممکن است فرشهای تقلبی با همان طرح و نقشه فرشهای اصل بافته شده و به بازار عرضه شوند. به همین دلیل به نظر می رسد که راهکارهای شناسایی فرشهای اصیل مهم باشد. در ادامه این مقاله به ارائه چند مورد از راههای مهم شناسایی فرش اصیل ایرانی پرداخته می شود.

 

1 ـ نوع الیاف فرش اصیل ایرانی:

یکی از مهمترین و اولین مشخصه های فرش مربوط به نوع الیاف آن است. معمولاً در بافت بیشتر فرشهای ایرانی از پشم یا ابریشم استفاده می شود. نوع پشم و ابریشمی که در این فرشها به کار می رود طبیعی هستند و همین نشان دهنده یکی از راههای مهم تشخیص فرشهای اصیل از تقلبی است.

 

2 ـ نوع گره فرش اصیل ایرانی

اغلب فرشهای اصل ، دستباف هستند و به راحتی می توان آنها را از نوع گرهی که در آن به کار رفته تشخیص داد. گره های فرشهای دستباف در مقایسه با فرشهای ماشینی محکم تر و در عین حال ظریف تر هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد گره ترکی و گره فارسی کلیک کنید.

 

3 ـ نوع طرح فرش اصیل ایرانی

طرحهایی که در فرشهای اصیل ایرانی به کار می رود اغلب برگرفته از طرحها و نقشه های اصیل بومی است. در صورتی که در یک فرش از چنین طرحهایی استفاد شده باشد به احتمال زیاد جزء فرشهای اصل می باشد.

 

4 ـ تنوع طرح و رنگ فرش اصیل ایرانی

یکی دیگر از راههای شناسایی فرش اصل از تقلبی ، تنوع در طرحها و رنگهایی است که در فرش استفاده شده است. در اغلب فرشهای ایرانی از طرحها و رنگهای فراوانی در فرش استفاده می شود. این دسته از فرشها ، طرحهای ظریفتر و بیشتری دارند و به همین نسبت از رنگهای بیشتری نیز در آن استفاده شده است.

 

5 ـ مشخصات درج شده در پشت فرش اصیل ایرانی

معمولاً فرشهای تقلبی در برگه های مشخصاتی که پشت فرشها نصب می شود دارای اطلاعات دقیق و مشخصی نیستند. همین مورد یکی از عواملی است که شما می توانید به تقلبی بودن فرش پی ببرید. گاهی نیز ممکن است مشخصات و هویت فرش را به صورت مبهم و غیر قابل شناسایی درج کرده باشند. حتی ممکن است نوع الیاف، نقشه یا حتی محل بافت آن نیز مشخص نباشد یا به درستی درج نشده باشد . زمانی که با چنین برگه های شناسایی مواجه شدید باید دقت خود را افزایش دهید. در صورتی که فرشی را مشاهده کردید که اطلاعاتی شامل مواردی که در ادامه می آید به صورت دقیق و مشخص در آن درج نشده بود و برگه شناسایی دقیقی نداشت ، به احتمال بسیار زیادی این فرش جزء فرشهای تقلبی است و نسبت به بافت و الیاف آن نمی توان اعتماد کرد. این اطلاعات از جمله موارد زیر می باشد:

  • جنس الیاف به کار رفته در فرش
  • تعداد گره یا تراکم فرش
  • وزن آن
  • کارخانه بافنده فرش
  • در صورت وارداتی بودن ، نام وارد کننده باید در آن درج شده باشد.

 

6 ـ میزان پرز دهی فرش اصیل ایرانی

در اغلب موارد ، فرشهایی که تقلبی هستند و از الیاف مرغوب در آنها استفاده نشده است به میزان بسیار بالایی پرزدهی دارند. این مسئله نیز از جمله نکاتی هست که شما را در شناسایی فرش اصل از فرش غیر اصل کمک می کند.