پاک کردن لکه فرش

فرش ها برای حفظ زیبایی نیازمند اندکی مراقبت می باشند. هنگامی که لکه ای بر اثر بی توجهی به روی فرش ایجاد میشود، بلافاصله باید برای تمیز کردن آن اقدام کرد همچنین پشت فرش را باید پاک کرد و بعد از آن فرش را در هوای آزاد قرار داد تا موجب پوسیدگی نشود.

 

اگر مایعات به روی فرش شما ریخت نباید اجازه دهید بیش از حد به فرش نفوذ کند با استفاده از یک پارچه نخی نمدار و اندکی صابون مایع یا به مقدار خیلی کم از لکه بر فرش استفاده کنید، لکه را کاملا پاک کنید و این کار را آنقدر انجام دهید تا مایعات کاملا جذب پارچه شود. توجه داشته باشید هیچ گونه از این پاک کننده مسقیم به روی فرش ریخته نشود اندکی از آن را به پارچه آغشته کنید و سپس شروع به تمیز کردن کنید.

 

چای و قهوه: مایعات اضافی را با استفاده از قاشق از سطح فرش جمع کرده و با پارچه نخی نمدار آن ناحیه را با مقداری مایع پاک میکنیم، اگر هاله ای از لکه باقی ماند با سرکه سفید و آب قابل پاک شدن است.

شربت و نوشابه: مایعات شیرین به دلیل داشتن قند موجود بیشتر موجب پوسیدگی فرش میشود لذا با آب ولرم و پارچه نخی آغشته به کمی صابون اقدام به پاک کردن نمایید.

آدامس و شمع: کمی یخ را به روی نواحی چسبناک مانند آدامس و شمع میگذاریم، این کار باعث سفت شدن موارد آلوده میشود و به راحتی با چاقو و کاردک قابل برداشته شدن است.

جوهر خودنویس: ماست رقیق بهترین پاک کننده برای از بین بردن جوهر خودنویس است، مقداری از آن را روی لکه بریزید و در نهایت با پارچه و آب لکه را کاملا از بین ببرید، توجه داشته باشید ماست به مدت 2 الی 3 دقیقه رو ی لکه بماند.

جوهر خودکار: مقداری شیر کم چرب را به ابر لطیفی بزنید و لکه را بگیرید، با استفاده از پارچه نمدار و مقداری مایع مابقی لکه را پاک کنید.

آبرنگ: سرکه سفید و آب ولرم برای از بین بردن لکه آبرنگ.

ماژیک: مقار کمی الکل را به پارچه نخی آغشته کنید و کثیفی ها را از بین ببرید.

لاک و چسب دوقلو: تینر بهترین گزینه برای تمیز کردن این موارد است، مقداری از آن را به پارچه میزنید و در آخر با آب و کف تمیز میکنیم.

دوده: برای دوده هم میتوان از الکل استفاده کرد طبق دستورات بالا، هم میتوان مقداری نمک به روس سطح فرش ریخت و بعد از 1 ساعت با جاروبرقی تمام نمک ها را جمع کنید و مانند موارد دیگر با پارچه و کف فرش را پاک کنید.